Philippe Coutinho nuk është i sigurt për të ardhmen e tij në Liverpool

Philippe Coutinho pranon se nuk është i sigurt se ku do të qëndrojë e ardhmja e tij, por është zotuar të vazhdojë të japë gjithçka për Liverpoolin ndërsa ai mbetet në Anfield.

Coutinho dukej i destinuar të largohej nga Reds gjatë dritares së transferimeve të verës pas dorëzimit të një kërkese transferimi, me Barcelonën që dëshironte të nënshkruante Brazilianin. Megjithatë, Liverpooli refuzoi të lejonte 25-vjeçarin të largohej për La Liga, pavarësisht tri ofertave përfshirë një ofertë prej 113 milionë funtave nga gjigandët katalanas.

Coutinho shënoi një hat-trick në fitoren 7-0 ndaj Spartak-ut të Moskës të mërkurën mbrëma, duke bërë që spekulimet se Barcelona mund të kthehej me një ofertë të përmirësuar për brazilianin në dritaren e transferimeve të janarit të ndizen. “Jam në Liverpool dhe gjithmonë bëj më të mirën kur kam mundësinë për të luajtur, duke respektuar fanellën dhe mbështetësit”, tha Coutinho, i cili ka shënuar nëntë gola në 13 paraqitje këtë sezon.

“Unë nuk e di se si do të jetë e ardhmja. Çfarë do të ndodhë në janar, do ta dimë në janar. Nuk e di nëse do të ketë një ofertë. “Verën e kaluar ishte një ofertë për punë në të njëjtën mënyrë që ndodh me ndonjë punonjës dhe unë kam qenë i interesuar në të. Por Pasi kam qëndruar kam luajtur me vullnet dhe dëshirë.

UEFA akuzon Spartak-un e Moskës për sjellje raciste

UEFA ka akuzuar Spartak-un e Moskës për sjellje raciste pas ndeshjes së tyre të Ligës së të Rinjëve kundër Liverpoolit të mërkurën.

Procedurat disiplinore janë hapur pas ndeshjes së grupeve të Ligës së të Rinjëve, në të cilën Rhian Brewster duhej të tërhiqej nga shokët e ekipit dhe stafit i Liverpoolit në përfundimin e ndeshjës, pasi ishte i zemruar nga ajo që i ishte thënë një nga mbrojtësit e ekipit rus .

Një deklaratë e UEFA-s e kishte përmendur lojtarin e Spartak-ut Leonid Mironov në akuzat kundër klubit. Sipas rregulloreve të UEFA-s, Mironov përballet me një ndalim “të paktën 10 ndeshje ose një periudhë të caktuar kohe”. Të mërkurën Liverpool i tha Sky Sports News se “klubi ka ndjekur procedurën e duhur duke raportuar incidentin e pretenduar në UEFA”.

Një deklaratë e UEFA-s tha: “Procedurat disiplinore janë hapur pas ndeshjes së grupeve të Ligës së të Rinjëve ndërmjet Liverpool FC Youth dhe FC Spartak Moskës Youth (2-0), të luajtur më 6 dhjetor në Angli.

“Akuzat kundër FC Spartak Moskës: sjellje raciste – lojtari Leonid Mironov – Neni 14 i Rregulloreve Disiplinore. “Rasti do të trajtohet nga Enti i Kontrollit, Të Etikës dhe Disiplinës të UEFA-s me datën e seancës ende të pa konfirmuar”.

Menaxheri i West Brom Alan Pardew ka frikë se humbet Jonny Evans në janar

Menaxheri i West Brom Alan Pardew pranon se ka frikë të humbë kapiteni Jonny Evans gjatë dritares së transferimeve të janarit, por këmbëngul se mbrojtësi ka qenë “i pazëvendësueshëm” për të.

Irlandezi ishte i lidhur me një lëvizje në një numër klubesh kryesore të Premier League-ës gjatë verës, duke përfshirë Manchester City-in, Arsenalin dhe Leicester-in. Evans mbeti në The Hawthorns, megjithatë Pardew këmbëngul se pala e tij është e fokusuar në udhëtimin e së shtunës.

“Nuk je i sigurt kur ke lojtarë të mëdhenj sepse klubet e tjera kërkojnë lojtarë të mëdhenj, kështu që lojtarët tuaj më të mirë janë gjithmonë të prekshëm”, tha Pardew. “Jonny Evans është padyshim një prej tyre dhe ai është kapiteni ynë, a dëshiroj ta humbas, sigurisht jo, a kam frikë ta humbas? “Gjatë verës pati interesim për të, kështu që ka kuptim ta nxisim. Ata janë tituj të mirë për mediat. Pardew ka qenë i impresionuar nga ajo që ai ka parë nga lojtarët e tij si dhe nga shpirti i treguar në ndeshjen e tij të parë në krye një barazim 0-0 me Crystal Palace fundjavën e kaluar.

Shefi i Burnley-it Sean Dyche thotë se operacioni i Robbie Brady-it ishte me sukses

Sean Dyche thotë se operacioni i Robbie Brady-it ishte me sukses, por shefi i Burnley-it nuk ka pranuar të vendosë një afat kohor për rikthimin e anësorit nga lëndimi.

Brady u detyrua ti nënshtrohet një operacioni në gju të mërkurën, pasi dëmtoi tendën e tij patelare gjatë humbjes 1-0 të Burnley-it në Leicester të shtunën. Mesfushori 25-vjeçar u tërhoq pak para gjysmës pasi u përplas me Harry Maguire në stadiumin King Power dhe Dyche pranon se Irlandezi mund të anashkalohet për një periudhë të konsiderueshme kohore, pavarësisht rezultatit të suksesshëm të operacionit .

“Ne jemi shumë të kënaqur me punën që është bërë,” tha Dyche. “I kam folur atij shkurtimisht dhe ai është në rregull, ai e kupton.” Kur u pyet nëse ai kishte një afat kohor për kthimin e Brady, Dyche tha: “Jo për momentin, do të ishte shumë e përgjithshme.

“Pjesët e hershme janë me të rëndësishmet. Gjithnjë më mahnit se si i marrin këta njerëz gjatë këtyre operacioneve dhe para se ta dini ata janë duke ecur rreth terrenit të trajnimit. “Mënyra posaçërisht agresive që ata i trajtojnë tani, ai do të lëvizë shumë shpejt. Ne shpresojmë ta shohim atë, para së gjithash kur ai kthehet duke lëvizur në fushën e trajnimit dhe natyrisht atëherë kur ai është i aftë”. Dyche këmbëngul se dëmtimi i Brady nuk do të ndryshojë qasjen e tij në dritaren e transferimeve të janarit.

Mohamed Salah, Young dhe Shkodran Mustafi të nominuar për çmimin ”lojtari i muajit”

Mohamed Salah është njeri ndër të nominuarit për çmimin ”lojtari i muajit” në Premier League për muajin nëntor pas një sërë shfaqjesh mbresëlënëse për Liverpoolin.

Robbie Brady, Kevin De Bruyne, Eden Hazard, Shkodran Mustafi, Ashley Young dhe Raheem Sterling gjithashtu janë në listë. Salah është golashënuesi më i mirë i Premier Ligës me 12 gola, shtatë prej të cilave vijnë gjatë nëntorit, duke përfshirë dy kundër West Ham, Southampton dhe Stoke. Young shënoi dy herë në fitoren 4-2 ndaj Watford, ndërsa United vazhdon të përpiqet të mbajë ritmin me liderët e ligës Manchester City-in. Sterling dhe De Bruyne kanë qenë të rëndësishëm për një skuadër të City-it që mund të zgjasë avantazhin e saj ndaj United-it në 11 pikë me një fitore në derbin e Manchesterit të dielën.

Goditja e Brady-t kundër Bournemouth udhëhoqi Burnley-in në tre fitore nga katër në nëntor, por mesfushori irlandez do të humbasë një pjesë “të konsiderueshme” të pjesës tjetër të sezonit pas një lëndimi në gju në humbjen e tyre 1-0 në Leicester. Hazard goditi dy herë në fitoren 4-0 të Chelsea-it ndaj West Brom, ndërsa Mustafi shpërblehet që ka ndihmuar Arsenalin në tre fitore të pastrta të njëpasnjëshme në ndeshjet e ligës kundër Tottenhamit, Burnley dhe Huddersfield.

Trajneri i Chelsea-it Antonio Conte është gjobitur me 8,000 funta

Trajneri i Chelsea-it, Antonio Conte është gjobitur me 8,000 funta pasi ka pranuar një akuzë për sjellje të pahijshme nga FA pas largimit të tij nga loja me Swansea-nën.

Italiani u dërgua në tribunë nga arbitri Neil Swarbrick në fund të gjysmës së parë të fitores 1-0 të Chelsea-it, pasi u zemërua duke protestuar për dhënien e një goditjeje për Swansea-nën. Conte i kërkoi falje Swarbrick dhe zyrtarit të katërt Lee Mason pas ndeshjes. Ai më vonë pranoi se do ta pranonte akuzën dhe do të paguante gjobën. Ndërsa pranonte vendimin, Conte tha se besonë që Swarbrick duhet të mësoj nga incidenti.

“Unë gjithashtu dua që gjyqtari të mësojë diçka,” tha Conte javën e kaluar. “Për mua, Swansea ishte duke humbur kohë. “Në këtë rast, arbitri duhet të përpiqet të mbrojë ekipin që dëshiron të fitojë, dëshiron të luajë futboll. Conte, megjithatë, këmbënguli se ai nuk do të ndryshojë sjelljen e tij të animuar të lëvizjeve.

FAW përjashton emërimin e një menaxheri anglez për të zëvendësuar Chris Coleman

Shoqata e Futbollit të Uellsit (FAW) ka përjashtuar mundësin e emërimit të një anglezi për të zëvendësuar Chris Coleman si menaxher i ekipit kombëtar.

Coleman dha dorëheqjen nga roli muajin e kaluar për të marrë përsipër në Sunderland pasi nuk arriti të çojë bashkatdhetarët e tij në Kupën e Botës së vitit të ardhshëm në Rusi. “Ne kemi favorizuar gjithmonë njerzit e Uellsit, sepse me sa duket pasioni është atje,” u citua të thoshte shefi ekzekutiv i FAW, Jonathan Ford, nga mediat lokale. “Dikush tha këtë më herët, i Uellsit patjetër, ndoshta të huaj, por definitivisht jo anglez”. Gjashtë menaxherët e fundit të Uellsit, përfshirë kujdestarët, kanë qenë në Uellsian, me anglezin Bobby Gould në vitet 1995-99 duke qenë i fundit jo-Uellsian për të menaxhuar ekipin kombëtar.

Ford tha se FAW shpreson të emërojë pasardhësin e Coleman para se të luajë për Ligën e re të UEFA-s më 24 janar. “Kemi pak kohë dhe ne do të kalojmë këtë proces, një proces të zellshëm, për të zgjedhur menaxherin tonë të ri, ndoshta kah fundi i këtij viti ose fillimi i vitit të ardhshëm,” shtoi Ford.

Ndihmësi i Coleman, Osian Roberts dhe ish sulmuesit e Uellsit, Craig Bellamy dhe John Hartson kanë shprehur interes në këtë punë. Një tjetër uellsian, Tony Pulis është lidhur me rolin pasi u shkarkua nga West Bromwich Albion muajin e kaluar.

Eddie Nketiah ka nënshkruan një marrëveshjen të re afatgjate me Arsenalin

Adoleshenti i Arsenalit Eddie Nketiah ka nënshkruar një marrëveshje të re “afatgjate” në klub.

18-vjeçari njoftoi veten tek mbështetësit kur shënoi dy gola pas largimit nga stoli për të shpëtuar Arsenalin me një fitore 2-1 në ndeshjen e tyre të Kupës Carabao kundër Norwichit në tetor. Nketiah është një nga tre të rinjtë e Arsenalit që kanë nënshkruar për të ardhmen e tyre në klub të mërkurën, me Matt Macey dhe Ben Sheaf gjithashtu me nënshkrimin e kontratave të reja.

“I kënaqur që kam nënshkruar një marrëveshje të re afatgjate me Arsenalin, duke pritur me padurim ta shtyj dhe të vazhdoj zhvillimin tim në këtë klub të madh”, tha Nketiah në Twitter.

Macey dhe Sheaf gjithashtu bënë debutimin e tyre të parë në këtë sezon, duke u shfaqur në ndeshjet e Europa League dhe Carabao Cup. Një deklaratë e klubit tha: “Ne do të dëshironim të përgëzojmë të gjithë lojtarët për kontratat e tyre të reja dhe t’u urojmë atyre çdo sukses ndërsa vazhdojnë zhvillimin e tyre me klubin”.

Real Madrid ka për objektiv Alexis Sanchez

Pas fillimit të tyre më të keq në këtë sezon në një dekadë, Real Madridi po përgatiten të shpenzojn shuma të mëdha në dritaren e transferimeve të janarit në një përpjekje për të mbyllur hendekun midis rivalëve të Barcelonës në krye të tabelës. Kampionët evropianë janë duke peshuar lëvizjet për portierin Athletic Bilbaos Kepa Arrizabalaga dhe sulmuesin e Interit dhe ish-lojtarin e akademisë së Barçës Mauro Icardi. sipas Marca. Real Madrid po bëjnë gjithashtu plane për një arritje të madhe verore në formën e sulmuesit të Arsenalit Alexis Sanchez. Objektivi i transferimit të Manchester Cityt është afër pranimit të një transferimi në Bernabeu, me Madridin të vendosur për të lejuar Lucas Vazquezin që të bashkohet me Romën, duke i hapur rrugë Kilianit.

David Silva është në dyshim për derbin e Manchester City-it me Manchester United-in

David Silva është në dyshim për shkak të lëndimit për derbin e Manchester City-it me Manchester United-in të dielën, konfirmoi Pep Guardiola.

Bosi i City-it zbuloi se Silva “ndihej i parehatshëm” pas golit të tij në minutë e 83-të kundër West Ham në fundjavën e fundit në Etihadi. Silva nuk ka udhëtuar me skuadrën e City-it në Ukrainë për ndeshjen e fundit të grupeve të Ligës së Kampioneve me Shakhtar Donetsk të mërkurën dhe Guardiola nuk është i sigurt nëse do të jetë në dispozicion për derbin e parashikuar të së dielës.

“Davidi pati pak probleme në minutat e fundit,” tha Guardiola gjatë konferencës së shtypit të së martës para ndeshjes. “Kemi bërë një provë pas ndeshjes dhe nuk e di nëse ai është në gjendje të luajë të dielën, kështu që ai qëndroi atje, për ta  rimarr vetën në Manchester”. Guardiola u pyet për sqarime të mëtejshme mbi natyrën e lëndimit por nuk ishte i gatshme të elaboronte.

Ai tha: “Është diçka, diçka e pakëndshme që ndiente në minutat e fundit, para golit ndiente diçka”. Pasi u pyet përsëri, Guardiola qeshi dhe tha: “Shpresojmë se ai mund të jetë i aftë për të dielën, por ishte shumë e rrezikshme për të luajtur të mërkurën”. Spanjolli ka luajtur një rol kyç në fillimin e pamposhtur të City-it këtë sezon, duke bërë tetë asistime dhe dy gola në 15 ndeshje. City u ul në krye të Premier Leagues, tetë pikë përpara rivalëve United, duke rënë vetëm dy pikë deri më tani këtë sezon.